Mówisz Nokia, myślisz Facebook

Posted on 2011/02/11

0


Podniecajacym sie próbami analiz z Nokia w tle polecam ciąg skojarzeń: Siemens, Motorola, Navteq, Dopplr, a na deser MetaCarta. Deal z MS to tylko półmetek długiego marszu do opanowania geolokalizacji z elementami sspolecznosciowymi w tle. Strategii realizowanej od przed 2004 – roku w którym jeden student zasunął kumplom prototyp szkolnej księgi pamiątkowej. BTW koledzy z MS kupili 1,5% akcji, czyli są paserami. Oficjalnie 1,5% ;-).
O tym kto rządzi decyduje: kto ma ile udziałów i wiecej patentów.
Przy okazji ostatnich komunikatów o Nokii i Microsofcie (czy wiecie, że PR firmy z Redmont zaleca brak odmiany w języku polskim i wkurza sie, gdy sie ich nie słucha? 🙂 ) przypomnialem sobie emocjonalne atrybuty obu marek, których doświadczałem od wielu lat. Przez długi czas uważałem sie za fana Nokii. Kierowałem sie – w moim rozumieniu – przesłankami racjonalnymi. W 1998 roku nie było innych liczących sie smartfonów. Nokia 9000 to było objawienie, szcżególnie, że miała przeglądarkę WWW! Wyobrażacie to sobie? Ta cecha wyróżniają ją spośród wszystkich dostępnych w Polsce aparatów! Naprawdę nie było alternartywy. Żyłem w tym przeświadczeniu przez dziesięć lat, w międzyczasie robiąc wiele skoków w bok i zawsże wracając, chćby do N97. Jednak od N98 zacząłem tracić serce dla produktów z Salo. Toporne aplikacje, wieszajacy sie system, coraz krócej działająca bateria – naprawdę trudno być wiernym takim produktom. IPhone, który pojawił się wtedy, nie był żadną poważną alternatywą, a jednak już wtedy coraz częściej trafiłem wiarę, że Nokia zaproponować może urządzenie, które nie wzbudzi mojego poczucia niedosytu. Całkowita utrata nastąpiła szybko, bo już w 2009, gdy pierwszy raz miałem w ręku G1, czyli słuchawkę z Androidem a potem przyzwyczaiłem sie do intuicyjności 3GS. Próba powrotu do Nokii była jak przesiadka z mercedesa na wielbłąda. Przypuszczam, że utrata pozycji Nokii nastąpi(ła) z powodu niedostosowania poziomu użyteczności do wymagań robudzonych przez ładny interfejs konkurentów. Drugim powodem jest lepsza infrastrukura aplikacji. Czy pamiętacie jak ńiewiele aplikacji było w ofercie przez pierwszy rok od uruchomienia OVI store?
Czy słuszne jest przypuszczenie, że na telefonach Nokii pojawi sie system operacyjny Microsoftu? Jeśli okaże się to efektywne finansowo dla producenta, to z pewnością. Zaryzykowałbym jednak przypuszczenie, że to, o zaskoczy nas już wkrótce, to telef sygnowany logo Facebooka. Jak myślicie, kto dostarczy hardware? ;-).

Reklamy
Otagowane: , ,