Pogadać przez Faceboka? z T-mobile to dziecinnie proste, nawet w Polsce.

Posted on 2011/04/19

0


Wiele wody jeszcze w Wiśle upłynie, zanim Facebook przejmie Internet, ale sprawy przybierają szybszy obrót. Własnie padła kolejna bariera. T-Mobile w USA udostępnił aplikację, która za darmo pozwala rozmawiać przez czat Facebooka. Info o tym podrzucił Tomasz Świderek; chwilę wcześniej wpis „T-Mobile Adds Free Calling Through Facebook” pojawił się na blogu Jenny Wortham w serwisie New York Times.

Aplikacja pozwala zarówno prowadzić rozmowę głosową przez Facebooka, jak i zostawiać znajomym wiadomość głosową. Jej obsługa jest bardzo prosta. Po zainstalowaniu nasze okienko czatowe zyskuje dodatkowy pasek, który pozwala zadzwonić do użytkownika, którego mamy na liście dostępnych czatów.

Jeśli nasz znajomy nie zainstalował jeszcze tej aplikacji, otrzyma link, pozwalający na szybką instalację. Jeśli obie strony są już podłączone, wystarczy nacisnąć jeden przycisk i można zacząć rozmawiać.

Przetestowaliśmy z Tomkiem Świderkiem tę funkcjonalność i okazało się, że zadziałała także w Polsce. Byliśmy zdumieni dobrą (jeśli nie doskonałą) jakością dźwięku. Jedyny problem to niepożądane przerwy po zakończeniu wypowiedzi – po zakończeniu wypowiedzi trzeba poczekać chwilę, aż wypowiedź dotrze do adresata. Powoduje to wrażenie długich przerw w konwersacji, ale jest akcept0walne.

Aplikacja ma własną regulację głośności zarówno mikrofonu jak i głośnika. Można wysyłać zaproszenia do dowolnych użytkowników, pod warunkiem, że korzystają z facebookowego czata.

Za engine aplikacji odpowiada http://letsbobsled.com/, którego strona działała z przerwami. Według oświadczenia T-Mobile już niedługo dostępna będzie aplikacja do czatów głosowych na platformę Android. O iPhone na razie nic nie słychać, ale być może oczekiwane połączenie T-Mobile i AT&T spowoduje, że i telefony z jabłkiem doczekają się swojej aplikacji. Na razie T-Mobile w tej sprawie milczy.

Aplikacja używa standardu VoIP, a więc nie jest to znacząca innowacja techniczna. Nowością jest integracja takiej funkcjonalności z natywnym czatem Facebooka. Do chwili, gdy opublikowałem ten wpis, nie było oficjalnego komunikatu ze strony Facebooka. Nie jest pewne, że ten serwis społecznościowy pozwoli na swobodne budowanie i uruchamianie takich aplikacji, ponieważ oznacza to utratę kontroli nad jedną z istotniejszych funkcjonalności komunikacyjnych, jaką są rozmowy głosowe. T-Mobile tłumaczy ten ruch chęcią dostarczenia swoim klientom nowej usługi. nie jest to do końca precyzyjne, ponieważ usługi w tej technologii są już dostępne dl użytkowników telefonów posiadających różne systemy operacyjne, w tym iOS i Android. Wystarczy wymienić Skype, Fring czy Nimbuzz, które uruchamiają lub już uruchomiły podobne funkcjonalności. Jednak wejście na ten rynek dużego operatora telekomunikacyjnego może oznaczać powstanie nowego pola konkurencji między operatorami a niezależnymi, innowacyjnymi firmami. Warto przypomnieć, że kilka lat temu Skype było blokowane przez Nokię, potem przez Apple, ale i tak twórcy aplikacji i użytkownicy znajdowali sposób, żeby obejść blokady i korzystać z taniej łączności. Obecnie wszystkie ważne komunikatory wykorzystujące VoIP udostępniają aplikacje w legalnych kanałach platform aplikacji mobilnych i każdy użytkownik może z nich korzystać. Aplikacja wykorzystuje też technologię Flash, więc nie jest dostępna na nie wspierających jej przeglądarkach.

Co dalej? Wśród pierwszych opinii użytkowników, zbieranych przez T-Mobile pojawiły się już prośby o udostępnienie połączeń wideo w czasie rzeczywistym. Zapewne to nas czeka w nieodległej przyszłości. Świat nie będzie już taki sam, jak dawniej. 🙂

Reklamy